Hej
Den 18 oktober kl. 15.00 spelar THK:s herrlag hemmamatch mot Vinslövs HK och P8 har fått möjlighet att springa in tillsammans med dem. Detta är en rolig och spännande aktivitet för barnen! Det brukar även som förälder vara kul att sitta på läktaren och se både inspring och match.
Vi samlas i Torslandahallens entré kl. 14.20 där killarna tas om hand av ledare. Vi fikar och pratar om inspringet, det kommer också delas ut blå tröjor för utlåning. Efter de sprungit in, ca kl. 15.00 behöver föräldrar finnas på plats och man väljer själv om man med sitt barn vill stanna på matchen.
Hälsningar,
Ledarna P8
Hej
Den 21 februari kl. 15.00 spelar THK:s herrlag hemmamatch mot GF Kroppskultur och P8 har fått möjlighet att springa in tillsammans med dem. Detta är en rolig och spännande aktivitet för barnen! Det brukar även som förälder vara kul att sitta på läktaren och se både inspring och match.
Vi samlas i Torslandahallens entré kl. 14.30 där killarna tas om hand av ledare. Vi fikar och pratar om inspringet, det kommer också delas ut blå tröjor för utlåning. Efter de sprungit in, ca kl. 15.00 behöver föräldrar finnas på plats och man väljer själv om man med sitt barn vill stanna på matchen.
Hälsningar,
Ledarna P8
Lördagen den 18 april är det dags för Torslanda HK:s årliga våravslutning. Vi hoppas såklart på fullständig närvaro från hela klubben – både spelare och ledare! Detta är ett tillfälle att med glädje, engagemang och klubbkänsla bygga vidare på vår värdegrund (glädje, respekt och utveckling) och stärka samhörigheten över lagtillhörigheten.
Som tidigare år kommer vi spela turnering med mixade djurlag från de yngsta tjejerna och killarna upp till U14. Herr- och damlagen kommer tillsammans med juniorer och A-ungdom att ta hand om lagen och döma matcher. I de yngre åldrarna kommer man att vara minst 2 spelare från sitt ordinarie lag per djurlag så att alla känner någon.
Samling sker kl. 09.30 i A-hallen.
Aktiviteterna pågår därefter mellan kl. 10.00 – 14.00.
Till lunch kommer det grillas hamburgare och därefter bjuds det på fika.
Kostnaden är 100 kr per spelare och det betalas in till lagkontot senas den 28 mars.
Svara på kallelsen senast den 28 mars kl 12.00 och skriv eventuella allergier i kommentaren.
Vi ser framemot en kul dag tillsammans!
Med vänlig hälsning
Torslanda HK
Hej
Nu är lördag 25/4 nära och det är äntligen dags för lagaktivitet.
Vi samlas kl 16 en trappa upp i C-hallen (EJ Skutehagen).
Då blir det häng med laget, lekar och mat i form av pizza. Kl 17:30 går vi över till A-hallen för disco med F8 som avslutas kl 19.
Lagkassan räcker tyvärr inte så långt så vi får be samtliga anmälda att swisha 50 kr till Sabina (Henry F:s mamma) senast onsdag 22/4 på 0707-712980.
Om ditt barn är allergisk mot något meddela gärna Sabina det i samband med swishen.
Vore även toppen om några föräldrar har möjlighet att stanna kvar så vi kan hjälpas åt!
Tack!
/Föräldrarepresentanterna
Hej,
Nu är det dags att boka upp Torslanda HK Kick Off.
Datum: lördagen den 29 augusti t.om. söndagen den 30 augusti.
Exakt start och slut återkommer vi med när schemat för dagarna är spikat men räkna med från kl 09.00 på lördagen tills runt kl. 15.00 på söndagen.
Var: Torslandahallen och Nordlyckeskolan samt närområdet för andra aktiviteter än handbollsträning och mat/övernattning.
Kostnad: i nuläget vet vi inte exakt kostnad då vi behöver komma lite längre i planeringen men uppskattningsvis mellan 450 och 550 kr per spelare. (Klubben ska gå plus minus noll på arrangemanget.)
Under dagarna kommer lagen att träna, fotograferas och göra andra gemensamma lagaktiviteter. För de äldre åldrarna kan det också bli aktuellt med fys, kostföreläsning samt domarutbildning. Lagen kommer serveras lunch och middag på lördagen. På söndagen är det frukost för de som övernatta samt lunch och på lördagkvällen mellan 19-21 är det korvgrillning och disco för att alla lagen ska kunna umgås tillsammans och ha skoj.
Övernattning gäller för åldrarna U9-U13.
Ledarna kommer längre fram att återkomma med mer exakt schema gällande vad som gäller och hur den exakta kostnaden ska betalas in.
I nuläget behöver vi dock veta hur många som kommer och vi hoppas på ett stort deltagande.
Så TACKA JA i kallelsen om du kan och skriv i kommentaren allergier och specialkost. Anmälan önskas senast den 14 augusti.
MVH
Arrangemang och Styrelsen
Hej på er,
Snart kör vi igång handbollen. Ska bli härligt at komma tillbaka till Hallen.
Vi börjar med uppstart söndagen 30 Augusti. Vi samlas i C-hallen kl 10.00. Har sen träning/spel/lek fram till 11.30.
Därefter lite lunch (mer information om det kommer sen). Och vi slutar med fotografering kl 12.45.
Förväntas vara klara runt kl. 13.30/14.
Schema:
10.15-11.30: Träning i B och C hallen
11.30-12.45: Lunch och häng med kompisarna
12.45-13.30/14: Fotografering
Sen kommer vi behöva dela ut lite reklam/flyers for klubben, detta också samma helg. Mer om detta sen i whatsapp-gruppen.
Vi ser fram emot en skoj uppstartsträning med grabbarna,
Vh Lederna